Лейкоз великої рогатої худоби – це хронічна інфекційна хвороба пухлинної природи, яка характеризується злоякісним розмноженням клітин кровотворних органів і утворенням злоякісних пухлин в різних органах і тканинах організму тварин.

Збудником лейкозу ВРХ є онкогенний РНК – вірус, який має близьку спорідненість з вірусом Т – клітинного лейкозу людини типів 1 і 2. Вірус лейкозу ВРХ розмножується в культурах клітин ВРХ, овець, мавп а також людини.

У Рівненській області почали реєструвати дане захворювання вперше у 1965 році. На ту пору лейкоз діагностувався клініко-гематологічно, лабораторії проводили підрахунок кількості лейкоцитів і порівнювали їх з нормою у крові тварин. Застосування цього методу не дозволяло виявити усіх заражених вірусом лейкозу тварин. Лише з впровадженням реакції імунодифузії (РІД) в кінці 80-х років минулого століття стали можливі масові дослідження як в колективних, так і в індивідуальних господарствах. В 1990 році була досліджена вся велика рогата худоба області імунологічно по РІД, в результаті чого виявили, що майже кожна п’ята корова в колективних господарствах хвора лейкозом. Відтоді почалася ветеринарно – санітарна та організаційно – господарська робота по оздоровленню господарств області від даної хвороби. Але на даний час є ще немала кількість господарств різних форм власності, де ще виділяється хвора лейкозом худоба, в основному – це північні райони області, які в свій час найбільше постраждали від аварії на ЧАЕС.

В останні роки, з впровадженням нових методів досліджень, Рівненська регіональна державна лабораторія державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів проводить дослідження всіх колективних господарств області методом імуноферментного аналізу (ІФА). Цей метод дозволяє на більш ранніх стадіях виявляти цю небезпечну хворобу.

Службою ветеринарної медицини на місцях проводиться великий об’єм робіт по ліквідації даного захворювання на теренах області. На даний час засобів лікування лейкозу не розроблено, всі хворі тварини підлягають здачі на забій. Категорично забороняється їх випас в загальному стаді для уникнення перезараження здорового поголів’я, здачу молока на молокоприймальні пункти та продаж молока та молочних виробів  на ринках.

Що потрібно знати власникам тварин, щоб не допустити появи в своєму індивідуальному господарстві цієї тяжкої хвороби:

  • при купівлі корови чи молодняка великої рогатої худоби вимагайте у попереднього власника паспорт на тварину з записами про дослідження на лейкоз (датою і негативним результатом)
  • забезпечувати щорічне виведення тварини для взяття крові на дослідження при планових заборах крові у вашому населеному пункті спеціалістами ветеринарної медицини
  • у разі виникнення суперечок, щодо висновків лабораторної діагностики лейкозу ВРХ, власник може вимагати підтвердження результату.

Арбітражне дослідження проводить Державний науково дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветсанекспертизи м. Київ , але не пізніше ніж через 15 діб після першого взяття крові. Відбір проб у таких випадках проводиться комісійно, за участю спеціалістів ветеринарної медицини. Результати арбітражних досліджень є остаточними.

Категорії: Інформуємо