Серед заразних хвороб тварин сказ займає особливе місце. В Україні проблема сказу завжди була актуальною. Адже сказ – це гостре інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, за якого уражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами і завжди закінчується – смертю. Людина заражається під час укусу, або коли слина потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини.

Вірус сказу дуже чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів, висушування, гине миттєво при звичайних режимах пастеризації, кип’ятінні, 45-70% спирту, мильного розчину, 5 % йод вбиває вірус на протязі 1 хвилини. В слині вірус зберігається 1 добу, в замороженому стані 75 днів, в гліцерині до 90 днів.

Потрапивши до рани, він може зберігатися від кількох годин до кількох тижнів, тут він доторкується до нервових закінчень і починає рухатися до ЦНС, де розмножується у нейронах. Після нагромадження в ЦНС починається відцентровий рух до слинових і очних залоз.

Інкубаційний період від 7 днів до року і навіть більше. Поширюють сказ у природі – лисиці, вовки, єнотовидні та бродячі собаки. Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей, навіть у день можуть забігати у населені пункти, нападати на людей або тварин.

Вирішальне значення в стратегії боротьби зі сказом має своєчасна й якісна діагностика та захист як домашніх, так і диких м’ясоїдних за допомогою високоімуногенних антирабічних вакцин. На сьогодні розроблено ряд сучасних тестів для діагностики сказу: імуноферментний аналіз, виділення збудник в культурі клітин, полімеразно-ланцюгова реакція.

Незважаючи на прогрес у діагностиці сказу, метод флуоресціюючих антитіл (МФА) і біопроба на мишах є основними методами для його діагностики.

За 2020 рік у Рівненській області було досліджено 499 проб на сказ, з них виявили 17 позитивних. Необхідно відмітити, що тепер вакцинація собак є основним методом контролю сказу незалежно від його епізоотологічного типу. В Україні в зонах стійкого неблагополуччя проводиться також імунізація котів, великої рогатої худоби – при спалахах захворювання.

Категорії: Інформуємо